Studenci doceniają Internet w nauce



Najpopularniejszym sposobem wykorzystania Internetu w powiązaniu z programem studiów (78% respondentów) jest korzystanie z różnych form testów przygotowujących do prac zaliczeniowych i egzaminów. Niemal taką samą popularnością cieszą się kursy online, które odnoszą się do materiału opisanego w obowiązujących podręcznikach – korzysta z nich 2/3 osób objętych badaniem. Na dalszych miejscach znalazły się materiały video (29%), konsultacje online z wykładowcą (24%) oraz wspólne studiowanie online (16%).
Ponad 1/3 badanych studentów przyznała, że rozważa zakupienie elektronicznej wersji podręcznika. Narzędzia do nauki online to nowe źródła wiedzy, z których korzyści odnoszą współcześni „cyfrowi” studenci, a z których nie miały możliwości korzystać poprzednie generacje studentów. Zauważalny jest trend, w którym studenci wykorzystują w nauce narzędzia internetowe równolegle z wersjami papierowymi podręczników.

Pełny tekst artykułu:
http://www.think.org.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=119&Itemid=77

Ciekawe strony:
http://www.technoblog.pl/blog/1,84942,4883117.html
http://edunews.pl/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=4&Itemid=38

Co to jest M-learning?


W Polsce o m-learningu jeszcze niewiele się mówi. Jest kilkanaście firm, które oferują tego typu edukację, ale na niewielką skalę. A jak to wygląda na przykład w Irlandii?
Zmiany w edukacji w wyniku rewolucji technologicznej są dostrzegalne na każdym kroku. Irlandzka firma Intuition z Dublina (www.intuition.com), odpowiadając na zapotrzebowanie kursantów w obszarze edukacji finansowej oraz ochrony zdrowia, zaoferowała swoje kursy w telefonach BlackBerry.
Kursy m-learning, podzielone są na moduły, które zawierają zarówno elementy tekstowe, grafiki, a nawet proste animacje. Przejście modułu zajmuje około 20 minut razem z egzaminem. Rezultaty i postępy w nauczaniu są pokazywane automatycznie.
Oferta Intuition jest imponująca - tylko w obszarze edukacji finansowej firma przygotowała już 300 godzin kursów. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, m-learning to idealne narzędzie edukacji dla pracowników, którzy dużą część czasu spędzają poza biurem lub w podróży. Okazuje się, że BlackBerry może zaoferować więcej, niż się spodziewano.
Link do strony:
http://www.think.org.pl/index.php?searchword=m-learning&option=com_search&Itemid=&searchphrase=exact&ordering=newest

Konferencja Online Educa



Konferencja Online Educa, odbywająca się w dniach 4-5 grudnia 2008 r., objęła, poza sesjami plenarnymi, aż 15 równoległych sesji połączonych w różne bloki tematyczne. W bieżącym roku skoncentrowano się głównie na 18 zagadnieniach, m.in.: potrzebach edukacyjnych pokolenia "Y", edukacji w skali globalnej, umiejętnościach potrzebnych do nauczania i do prowadzenia szkoleń w XXI wieku, zarządzaniu systemami e-learningowymi, dzieleniu się doświadczeniami, na grach, filmach, Web 2.0 i społeczności wirtualnej, akredytacji i standardach jakości oraz spotkaniach służących do nawiązywania współpracy.
http://www.e-mentor.edu.pl/artykul_v2.php?numer=27&id=605

http://www.online-educa.com/en

Rola Internetu w edukacji osób niepełnosprawnych


Idea kształcenia ustawicznego zyskała ogromną popularność w krajach wysoko rozwiniętych. By ją wdrażać należałoby zapewnić całemu społeczeństwu jednakowo swobodny dostęp do informacji i wiedzy.


Praca oraz nauka poprzez Internet daje łatwość przesyłania informacji, szybkie uzyskanie informacji zwrotnej, udostępnianie i modyfikowanie narzędzi dydaktycznych, szybki kontakt między wykładowcą a uczącymi się. E-edukacja jest doskonałą formą nauczania dla niepełnosprawnych. Dla osób z dysfunkcją ruchu obecność fizyczna na uczelni lub kursie zawodowym jest niezwykle trudna, bądź wręcz niemożliwa, e-learning te bariery znosi. Niestety wciąż jest zbyt mało materiałów edukacyjnych oraz stron internetowych dostosowanych dla potrzeb osób niesłyszących lub niewidomych. Nawigacja stron WWW jest dla nich ogromnie trudna. Powodem jest niekompatybilność programów czytających informacje oraz syntezatorów mowy z powszechnie stosowanymi technologiami DHTML oraz Flash.


Niepełnosprawni korzystający z edukacji Internetowej to zasadniczo ludzie młodzi, między 26 a 50 rokiem życia, bo aż 70%. Są oni otwarci na nowe technologie i skłonni ponieść trud do jej opanowania w praktyce. Dodatkowo chcą rozwijać się zawodowo, podnosić swoje kwalifikacje oraz zdobywać lepsze wykształcenie.



Pełny tekst artykułu wraz z bibliografią:


http://www.e-edukacja.net/trzecia/_referaty/9_e-edukacja.pdf

Miedzynarodowy projekt


Miedzynarodowy projekt
I*Teach Innovative Teacher



Projekt jest realizowany w ramach programu Leonardo da Vinci. Prace nad opracowaniem metodologii rozpoczęły sie w 2005 roku, aktywnie uczestniczą w nim zespoły z 7 krajów: Bułgarii, Litwy, Holandii, Niemiec, Polski, Rumunii, Włoch.
Podstawowe założenia metodyczne projektu określają wykorzystanie technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ang. Information and Communication Technologies, ICT) w procesie dydaktycznym.
Technologie informacyjne i komunikacyjne silnie stymulują wzrost gospodarczy i zatrudnienie w krajach Unii Europejskiej. W obecnej dobie najistotniejsze jest wykształcenie społeczeństwa „kompletnego informacyjnie”, który będzie mógł zrozumieć i odnaleźć się w nowoczesnych zawodach opartych na edukacji ustawicznej, e-learningu zawodowym. Współczesny nauczyciel bowiem nie jest najlepszym zasobnikiem wiedzy. We współczesnym, a zarazem innowacyjnym modelu kształcenia, Internet może stanowić bardzo efektywne narzędzie edukacyjne, źródło informacji, miejsce wymiany doświadczeń i pomysłów, jak również konfrontacji i twórczej pracy [por. Giernatowska 2005, 2006 a, b].
W dobie społeczeństwa informacyjnego uruchomienie platformy edukacyjnej I*Teach stanowi ciekawa propozycje dla podnoszenia jakości nauczania z wykorzystaniem nowoczesnych metod i narzędzi. Projekt I*Teach Innovative Teacher stanowi bardzo ciekawą metodyczną propozycję dla wszystkich nauczycieli, którzy wykorzystują bądź chcieliby wykorzystywać narzędzia ICT w procesie dydaktycznym.

Link do pełnego artykułu: http://www.ap.krakow.pl/ptn/ref2007/Giernato.pdf

Uczeń w sieci


Weszliśmy kilka lat temu w nowe tysiąclecie, w raz z tym krokiem dokonał się przewrót w zakresie jakości i możliwości oraz narzędzi jakimi operują dzieci w procesie nauczania. W szkole komputer z wykorzystaniem Internetu do nauki różnych przedmiotów jest nieodłącznym elementem. Wiele szkół wprowadza z sukcesem elementy e-kształcenia. Ważnym aspektem w kształceniu informatycznym jest nie tylko umiejętność korzystania z najnowszych technologii i osiągnięć, konieczna jest również dobra znajomość przepisów prawnych dotyczących praw autorskich i ochrony danych osobowych. Znajomość praw powinna dotyczyć legalności oprogramowania, dostępu do danych,
korzystania z zasobów dostępnych w Internecie, zachowania w kontaktach wirtualnych. Z tą wiedzą powinniśmy zaznajamiać dzieci na początku „przygody” z Internetem. Według Beaty Chodeckiej „Należy podkreślać nie tylko poszanowanie własności intelektualnej, ale i fakt, że informacje zamieszczane w Internecie nie zawsze są prawdziwe i merytorycznie poprawne. Dużym zaskoczeniem dla uczniów jest często pokazanie błędów ortograficznych, stylistycznych w artykułach znajdujących sie choćby w Wikipedii. Takie odkrycie sprzyja uczeniu odpowiedzialności za przytaczane treści. Ważne jest definiowanie przestępstw, opisywanie ich skutków prawnych oraz określanie dokładnego znaczenia takich słów, jak piractwo, plagiat, sniffing, haking, cracking, carding, spooffing, phreaking, a także uświadamianie
zagrożeń, które mogą napotkać osoby surfujące po Internecie, jak i faktu, że czasem sami mogą nieświadomie stać sie przestępcami, na pewno pomoże budować świadome społeczeństwo informacyjne. Jest to też praca wychowawcza, która powinna być realizowana przez pozostały zespół uczących.”
Internet pozwala na interaktywność w korzystaniu ze swoich zasobów, można wiec prezentować własne opracowania, przemyślenia, a co najważniejsze – komunikować sie z innymi. Uczestnictwo w społeczności internautów jest zjawiskiem masowym, popularnym i potrzebnym, czego dowodem może być ogromny sukces portalu nasza-klasa, grono.net, licznych komunikatorów pozwalających na pisanie, rozmowę oraz wideo-rozmowę z ludźmi w każdym zakątku na świecie.

Pełny tekst artykułu: http://www.ap.krakow.pl/ptn/ref2008/chodacka.pdf

Edukacyjne strony www


Na stronie http://www.pedagogika.umk.pl/ztk można znaleźć ogromną ilość prac studentów różnych wydziałów i kierunków. Jest to strona poświęcona przede wszystkim studentom. Na stronie tej jest również widoczna Multimedialna Biblioteka Pedagogiczna, w której można uzyskać dostęp do wszystkich niezbędnych książek i podręczników akademickich.
Strona na której można znaleźć informacje o przedmiotach szczegółowych przydatnych dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjum, liceum, czy technikum to http://internet.oeiizk.waw.pl/. Wystarczy kliknąć na wyszukiwarkę poszukaj w Internecie, a wyświetlą się interesujące nas materialy.
Mnóstwo artykułów z których może korzystać zarówno student, jak i uczniowie szkół innych wyszukamy na stronie http://wiedzaiedukacja.pl/archives/5619
Podobną stronę do http://www.sciaga.pl/ z materiałami edukacyjnymi, ściągami, gotowcami, jak i artykułami znajdziemy na http://www.sciagawa.pl/.
Różnego rodzaju opracowania zakresu astronomii, biologii, chemii, fizyki, geografii, matematyki, informatyki, medycyny, techniki, języka polskiego, historii, oraz innych przedmiotów znajdziemy na http://biblioteka.servis.pl/ . Strona ta zawiera również bibliotekę cyfrową, w której można odszukać bibliografie i ciekawostki. Wystarczy zapisać szukaną frazę w wyszukiwarce. Na tej stronie możemy też dodawać różne treści i wypowiadać się na jej temat.

Na stronie http://www.lideria.pl/ są opracowania podzielone na kategorie wiekowe. Na przykład: uczeń II klasy gimnazjum jest zainteresowany opracowaniem konkretnej lektury. Wtedy klika na wyszukiwarkę: lektura dla II klasy gimnazjum i natychmiast wyświetla się cały wykaz lektur dla II gimnazjum.
Strona poświęcona nauczycielom, rodzicom i uczniom to http://www.interklasa.pl/ .

Portal zawiera różne informacje:
- Konkurencja
- Szkoły w interklasie
- gadżety scenariusze lekcji
- Biblioteka multimedialna
- interklasy
- Unia Europejska
- Egzaminy
- Przedmioty
- Projekty i inicjatywy
- Porady dla nauczycieli
- Lektury szkolne
- Ciekawostki

Jest też strona w której możemy znaleźć prawie wszystko, co nas interesuje, niezależnie od typu szkoły, czy kierunku kształcenia. Są tu materiały zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Gotowe materiały do pracy, opracowania, streszczenia, opisy i spisy. Jest to http://www.bookador.pl/kategoria/213/sciagi-opracowania/
Pod niepozorną nazwą e-konsultacje można zamówić e-mailem, lub telefonicznie gotowe prace dyplomowe i magisterskie. Zwracam waszą szczególną uwagę na plagiat. Jest niedozwolony i karalny. Rozpowszechnianie prac napisanych przez kogoś innego, a podpisanych własnym nazwiskiem jest wielce nieetyczne i niezgodne z sumieniem. Dlatego też, przestrzegam przed korzystaniem z takich usług.