EDUKACJA W INTERNECIE

Edukacja to pojęcie związane z rozwojem umysłowym i wiedzą człowieka, stosowane w różnym znaczeniu. Jest to m.in:

· proces wiedzy w szkole i poza nią,
· proces wiedzy społeczeństwa i narodu,
· wychowanie,
· kształcenie. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy mogli dokształcać się za pomocą multimediów. Wiedza zawarta w Internecie jest przeogromna, a możliwość korzystania z niej nieograniczona. Można powiedzieć więc, że nauka może być przyjemna, bez wychodzenia z domu i ogólnodostępna. Jest wiele stron edukacyjnych w Internecie, w których można znaleźć niezbędne informacje i dostęp do materiałów nie tylko dydaktycznych. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce interesującą nas rzecz, a komputer ze swymi niezliczonymi możliwościami wyświetli nam od kilku, do kilkuset nawet stron.
Internet jest w tych czasach niezbędną pomocą naukową, z której możemy korzystać właściwie w każdej chwili. Na dzień dzisiejszy jest niewiele osób w naszym społeczeństwie, które nie posiadają dostępu do sieci.
Głównymi użytkownikami edukacji multimedialnych są studenci, nauczyciele i uczniowie. Jest to bardzo wygodna forma pomocy w nauce.

I tak na przykład w Internecie można znaleźć biblioteki cyfrowe, zresztą bardzo popularne. Również klasyczną literaturę polską możemy przeczytać w sieci, szukając fragmentów tekstów wybiórczo. Polskie Biblioteki Internetowe (PBI) zawierają około 26 tysięcy rekordów. „Internetowa biblioteka to nie tylko pomoc dla uczniów, którzy bez wychodzenia z domu mogą mieć dostęp do potrzebnych lektur. To także wspaniałe narzędzie dla każdego, kto np. chce błyskawicznie przypomnieć sobie dokładny tekst wierszyka, którego uczył się w szkole"- prezes Fundacji PBI- Adam Piechowicz.

Jest w też strona zawierająca informacje o bezpiecznym korzystaniu z internetu. Opracowana została pod kątem młodszych i starszych dzieci, nastolatków, oraz osób rozpoczynających swoją przygodę z Internetem. Na tej stronie są opracowane rady przeznaczone również dla rodziców, nauczycieli, opiekunów grup, organizacji i wielu innych osób. Strona ta jest czymś w rodzaju elektronicznego poradnika korzystania z Internetu. Mówi nam, jak bezpiecznie uchronić się przed np. oszustwami internetowymi. Zawiera też informacje o przeglądarkach i wyszukiwarkach internetowych.
http://serwis.magazynyinternetowe.pl/aktualnosci/3138,0,0,edukacja_w_internecie.html

W Internecie możemy znaleźć stronę, w której zamieszczone są edukacyjne zasoby Internetu. Celem tego jest stworzenie sprawnie działającego źródła informacji w bibliotekach pedagogicznych. Już teraz jest stworzonych 161 haseł z dziedziny pedagogiki, a strona nadal się rozwija. Oczywiście założyciele strony apelują do internatów o pomoc i wysyłanie informacji, których strona nie posiada, a mogłyby się w niej znaleźć.
http://www.dbp.wroc.pl/linki/index.php

Kolejną stroną, jaką możemy odwiedzić szukając informacji edukacyjnych jest http://monika.univ.gda.pl/~literat/literat.htm Strona zawiera przewodnik po zasobach literatury Internetu, są w niej takie wiadomości jak np. pisarze, zbiory tekstów, literatura, epoki historyczne, słowniki i encyklopedie. Właściwie znajduje się tam wszystko, co jest nam potrzebne do zdobycia tego rodzaju wiedzy.
.
.

Internet w edukacji dla zrównoważonego rozwoju

Autor: Anna Batorczak z Uniwersyteckiego Centrum badań nad Środowiskiem Przyrodniczym, koordynator serwisu internetowego poświeconego edukacji dla zrównoważonego rozwoju http://www.ekoedu.uw.edu.pl/


Internet jest jednym z tych znakomitych mediów, takich jak prasa, radio czy telewizja, które dostarczają każdemu użytkownikowi, bez względu na miejsce jego zamieszkania, informacji ze świata i o świecie. Specyfiką i przewagą internetu nad radiem i telewizją jest to, że pozwala na samodzielny wybór informacji. No i zakres oferowanych informacji jest nieporównywalnie większy. Oto niemalże z każdego zakątka świata możemy dotrzeć do aktualności Ministerstwa Środowiska w Warszawie lub możemy odwiedzić bibliotekę Uniwersytetu w Oksfordzie. Wybór możliwości jest ogromny. Dodatkową zaletą internetu jest to, że nie tylko dostarcza informacji i rozrywki, ale oferuje całą gamę usług – pozwala zrobić zakupy, ściągnąć formularz podatkowy i instrukcje jego wypełniania, przeliczyć waluty, poznać prognozę pogody, repertuar kin, rozkład jazdy pociągów itd., itp. Jest również niezrównanym środkiem komunikacji. Nie chcę jednak zbyt długo rozwodzić się nad zaletami internetu, bowiem jestem przekonana, że każdy z nas docenia dobrodziejstwa płynące z korzystania z tego medium– nawet te osoby, które znają internet tylko teoretycznie. Nic więc dziwnego, że internet staje się coraz ważniejszym i chętnie wykorzystywanym narzędziem w edukacji. Tak jest również w edukacji ekologicznej i w szerzej pojmowanej edukacji dla rozwoju zrównoważonego. Nasze pierwsze doświadczenia w zachęcaniu nauczycieli do korzystania z internetu sięgają 2001r. kiedy to Ośrodek Doskonalenia Instruktorów Edukacji Ekologicznej (ODIEE) działającym przy Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym Uniwersytetu Warszawskiego dzięki finansowemu wsparciu The British Council zorganizował serię szkoleń poświeconych wykorzystaniu internetu w edukacji ekologicznej. Spośród 70 nauczycieli - uczestników szkoleń, 37 nauczycieli zapytanych o nastawienie do propozycji wykorzystania internetu w pracy z uczniami odpowiedziało, ze ma nastawienie entuzjastyczne, 30 osób, że stonowane, tylko dwóch nauczycieli przyznało, że obawia się tej formy pracy, nikt nie był nastawiony niechętnie.

Czy internet może w szczególny sposób ułatwić pracę nauczycielom zajmującym się właśnie edukacją ekologiczną i edukacją dla zrównoważonego rozwoju ? Jestem przekonana ,że tak. Jest to bowiem edukacja kompleksowa[1]., ukazująca nowy kontekst dla wielu przedmiotów nauczania od przyrody i geografii, po religię, sztukę, języki, przedsiębiorczość i zarządzanie. Między przedmiotowy charakter edukacji ekologicznej i edukacji dla zrównoważonego rozwoju jest dużym wyzwaniem dla każdego nauczyciela. Pojawia się wprawdzie coraz więcej materiałów edukacyjnych, poradników dla nauczycieli i edukatorów , zbiorów scenariuszy z zakresu szeroko pojmowanej edukacji ekologicznej itd. Dotarcie jednak i korzystanie z tych materiałów nie zawsze jest łatwe. Czasami trudno jest do nich dotrzeć (wiele tego typu materiałów jest publikowanych i dystrybuowanych lokalnie przez np. Regionalne Centra Edukacji Ekologicznej), czasami zaś przeszkodą są po prostu koszty zakupu nowych książek i specjalistycznych czasopism, które publikują materiały dla nauczycieli.

Zdarza się i tak, że nauczyciel chciałby poruszyć w pracy z uczniami ciekawe i ważne w kontekście zrównoważonego rozwoju zagadnienia, takie jak np. genetycznie modyfikowane organizmy, nowe technologie, biznes przyjazny środowisku, ale ma kłopoty z dotarciem do odpowiednich informacji. W takich przypadkach internet może okazać się dużą pomocą. Oto zaledwie kilka przykładów obrazujących ogromne bogactwo informacji (w języku polskim), jaką ogólnoświatowa sieć informacyjna www (ang. world wide web) oferuje wszystkim zainteresowanym edukacją ekologiczną i rozwojem zrównoważonym:

I tak na stronach Instytutu Ochrony Środowiska znajdziemy informacje na temat bioróżnorodności (konwencji ONZ, różnorodności biologicznej w Polsce, działaniach na rzecz jej ochrony itp.). O parkach narodowych i ich działalności również w zakresie edukacji dowiemy się ze stron Krajowego Zarządu Parków Narodowych: www.mos.gov.pl/kzpn/index.htm. Zainteresowanych odnawialnymi źródłami energii odsyłam na strony; www.ecoenergia.pl.
Wiele przydatnych informacji z zakresu edukacji dla zrównoważonego rozwoju można znaleźć na stronach Narodowej Agencji Poszanowania Energii: http://www.nape.pl/, a na stronach internetowych Instytutu na rzecz Ekorozwoju: http://www.ine-isd.org.pl/ zainteresowani mogą zapoznać się między innymi z raportem „Genetycznie Modyfikowane Organizmy: Kto ma rację”.

W internecie nauczyciele znajdą również już opracowane, gotowe propozycje scenariuszy lekcyjnych. Takie scenariusze (oraz wiele innych ciekawych materiałów edukacyjnych) są dostępne m.in. na stronach prowadzonych przez Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym: http://www.ekoedu.uw.edu.pl/ lub UNEP/GRID Centrum Informacji o Środowisku: http://www.gridw.pl/. Ciekawe propozycje edukacyjne są również na stronach Fundacji Nasza Ziemia http://www.ekoedukacja.pl/ Klubu Gaja: http://www.klubgaja.pl/ , Fundacji GAP:http://www.fundacja.absolwent-gap.org/index.php i wielu innych organizacji i instytucji zaangażowanych w sprawy ochrony środowiska i edukacji ekologicznej.

Dzięki internetowi można nie tylko zdobyć potrzebne informacje lub materiały do prowadzenia zajęć, ale uczestniczyć w raz z uczniami w konkursach lub innych działaniach edukacyjnych. Ciekawe konkursy z szeroko pojętej, nowoczesnej zakresu edukacji ekologicznej oferują strony http://www.agenda21.pl/ , a na stronach organizacji pozarządowych można znaleźć informacje o edukacyjnych takich

Internet pozwala nauczycielowi dobrze przygotować się do lekcji, ale to nie tylko źródło informacji, edukacyjnych materiałów i pomysłów do prowadzenia zajęć z edukacji ekologicznej. Internet spełnia też inne ważne zadania. Podkreśla się jak ważne jest stosowanie w edukacji ekologicznej i edukacji dla zrównoważonego rozwoju metod, które aktywizują uczniów. Ukierunkowane przeglądanie zasobów internetu bardzo dobrze spełnia rolę metody mobilizującej uczniów do samodzielnej pracy. Oto uczniowie poszukując odpowiedzi na określone pytania i zagadnienia sami mogą bezpośrednio sięgnąć do źródła informacji. Młodzież uczy się wykorzystywać inne źródła wiadomości niż podręczniki, a tym samym lepiej przygotowuje się do życia w społeczeństwie, które na pewno już jest i będzie jeszcze bardziej „społeczeństwem informacyjnym”. Wreszcie, podkreślając aktywizujący charakter pracy z internetem, to medium umożliwia udział w ogólnokrajowych, a nawet międzynarodowych projektach, ułatwia kontakty, które bez internetu trudno byłoby nawiązać.

Prowadzenie zajęć z wykorzystaniem internetu, niezwykle uatrakcyjnia zajęcia. Uczestnicy szkolenia „wykorzystanie internetu w edukacji ekologicznej” po przeprowadzonej przez siebie lekcji podkreślali, że w większości uczniowie chętnie i z łatwością korzystają z komputera i z internetu. Opory leżą raczej po drugiej stronie – nauczycielek i nauczycieli. Okazuje się jednak, że nauczyciel, który gorzej sobie radzi z techniczną stroną realizacji lekcji, wcale nie „traci w oczach” uczniów. Wręcz przeciwnie takie sytuacje pozwalają uczniom, wykazać się i taka „nobilitacja” może okazać się dla uczniów, dodatkową zachęta do pracy.

Jest jeszcze jeden aspekt, moim zdaniem istotny dla realizacji celów edukacji dla zrównoważonego rozwoju. Wykorzystując inernet jako źródło informacji na temat zagadnień związanych z szeroko pojętą ekologią, wykorzystywaniem nieodnawialnych i odnawialnych zasobów środowiska i ochroną środowiska uczniowie bezpośrednio uczą się, że nowoczesne technologie mogą być sprzymierzeńcem dla środowiska i idei rozwoju zrównoważonego.

- No dobrze - pokiwają głową sceptycy - wszystko to piękne, ale co robić w sytuacji, kiedy
szkołę nie stać na pracownię komputerową i korzystanie z internetu ? Rzeczywiście posiadanie komputera i korzystanie z internetu w wciąż jeszcze jest w naszych realiach kosztowne. Każdy z nas jednak może obserwować, ze ta sytuacja poprawia się. Coraz powszechniejsza obecność komputerów tak w szkole jak i w naszych domach czy chociażby liczne kawiarenki internetowe świadczą, o tym, że te nowoczesne urządzenia i technologie przestają być ekstrawagancją dostępną tylko wąskiemu gronu ”wybrańców”, a stają się powszechnym narzędziem każdego z nas. Wszystko wskazuje na to, że ta sytuacja będzie coraz korzystniejsza, a tempo upowszechnieniu komputerów i dostępu do internetu będzie się zwiększało. Takie przynajmniej możemy mieć oczekiwania i nadzieje w stosunku do podjętych przez Rząd działań na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce.

Aby ostatecznie przekonać do korzystania z internetu oddajmy głos uczestnikom naszych szkoleń.
‘W dobie ogromnego postępu i rozwoju nauk dostęp do internetu umożliwia każdemu wgląd w najnowsze odkrycia, zapoznanie się z różnorodnymi poglądami i udział w otwartych dyskusjach. Internet pozwala młodej osobie wzbogacić swoją wiedzę, umiejętności, pobudzić do refleksyjnego myślenia. Pozwala spojrzeć szerzej na problemy współczesnego świata, a w konsekwencji wpływa na rozwój jednostki otwartej, krytycznie myślącej i kreatywnej.” Małgorzata Dąbrowska S.P. 1333 Kraków

„Uważam, że zajęcia przeprowadzone z wykorzystaniem internetu wzbogacają wiedzę i umiejętności ucznia. Budzą zainteresowanie, angażują emocjonalnie, umożliwiają uczniowi samodzielne odkrywanie wiedzy i rozwiązywanie problemów. Pozwala to prognozować długotrwały, pozytywny efekt dydaktyczny i wychowawczy pracy” Beata Góralczyk, S.P. 133 Kraków*

„Miałam wielką satysfakcję – lekcja podobała się uczniom, nie było osób stroniących od pracy. Chcieliby takich lekcji więcej” Elżbieta Szaryk, Gimnazjum nr 3[2]

Na koniec z całą mocą pragnę podkreślić, że nie można dbać o przyrodę i rozwój zrównoważony bez bezpośredniego kontaktu z naturą, a korzystanie z internetu to tylko forma wzbogacenia i ułatwienia prowadzenia edukacji ekologicznej. Skoro korzystanie z nowoczesnych technologii, takich jak komputery i internet stanowi ważną cześć aktywności młodzieży, to warto ukierunkować te zainteresowania, a tzw. „siedzenie przed komputerem” tez może być interesującym tematem dotyczącym relacji: „człowiek-przyroda” np. w kontekście wpływu na środowisko takich urządzeń jak komputer, a zgłasza takich odpadów jak „stary komputer”


[1] „Cele edukacji ekologicznej” Narodowa Strategia Edukacji Ekologicznej, Ministerstwo Środowiska, Warszawa 2001
[2] cytaty pochodzą z ankiet wypełnionych przez nauczycieli - uczestników szkoleń poświeconych wykorzystaniu internetu w edukacji ekologicznej prowadzonych Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym

Negatywne skutki wykorzystania Internetu w edukacji

Nie ulega wątpliwości, że Internet jest bardzo pomocny i przydatny w edukacji odbywającej się w szkole jak i poza nią, jednak ma swoje wady i dlatego należy z niego korzystać z rozsądkiem i umiarem. O zagrożeniach można mówić wtedy, gdy zajęcia i czynności wykonywane przez dzieci i młodzież poza szkołą wywołują potencjalne lub rzeczywiste ujemne, niekorzystne zmiany w rozwoju i edukacji dziecka oraz w życiu jego rodziny. Przede wszystkim istnieje ogromne niebezpieczeństwo i możliwość uzależnienia się od Internetu. Dzieci i młodzież godzinami przesiadująca przed ekranem monitora, może uzależnić się od niego, co w konsekwencji doprowadzi między innymi do tego, że pierwszą rzeczą, jaką będzie robiła wstając po nocy, czy wracając ze szkoły, to właśnie włączenie szklanego ekranu. Taka osoba będzie zapominała o podstawowych i niezbędnych czynnościach, jakie powinna wykonywać na co dzień, nie będzie też w stanie normalnie funkcjonować. Innym zagrożeniem płynącym z nieumiejętnego lub też niewłaściwego korzystania z Internetu jest ogólna demoralizacja dzieci i młodzieży. To właśnie środki społecznego przekazu, filmy, niewłaściwe gry komputerowe przybliżają odbiorcom ten kolorowy, beztroski i syty, a równocześnie okrutny, pełen gwałtu i przemocy świat, który jest w zasięgu ręki, przedzielony od odbiorcy tylko monitorem. A na tym ekranie (oprócz scen wartościowych) jest coraz więcej seksu, przemocy, agresji i swobody, coraz więcej ociekających krwią filmów, coraz więcej brutalnych i jednocześnie kosmicznie ogłupiających scen. Internet wykorzystywany nieracjonalnie ogranicza czas na zajęcia hobbistyczne. Powoduje także to, że inne środki masowego przekazu jak: książka, czasopisma, gazety, radio, kino schodzą na plan dalszy lub są całkowicie wyeliminowane. Internet ogranicza także wyobraźnię dziecka, powoduje zubożenie słownictwa wśród dzieci i młodzieży oraz utrwalają fotograficzne, nie zawsze rzeczywiste postrzeganie świata. Media te wywołują także negatywne wpływy treści przekazu na sferę poznawczą dzieci jak również młodzieży. Powodują u nich natłok informacji, bezkrytycznie przyjmowany fałszywy obraz świata, niezrozumienie przekazów.


Zagrożenia zdrowotne
Należy tutaj również wspomnieć o negatywnych skutkach zdrowotnych korzystania z Internetu nawet jeśli odbywa się ono tylko w celach edukacyjnych. Zbyt długie przesiadywanie bowiem przed ekranem powoduje przede wszystkim psucie się wzroku. Ograniczanie czasu na zabawy i gry ruchowe, wpływa ujemnie na układ kostny, a co za tym idzie wady postawy, nieprawidłowości rozwoju psychoruchowego (zapadnięta klatka piersiowa, zaokrąglone plecy, zwiotczałe mięśnie, obniżenie sprawności fizycznej, skoliozy, zmniejszenie się masy mięśni, otyłość, zaburzenia przemiany materii-wysoki cholesterol). Wraz z rozwojem mediów pojawił się wzrost schorzeń alergicznych, gdyż te media nadmiernie przeciążają narządy zmysłów.

Edukacja, Korba, Vulkan

Szukając informacji edukacyjnych warto odwiedzić także płatne portale internetowe.
Pierwszym przykładem jest
- portal informacyjny o edukacji w Polsce. Serwis ten w doskonały sposób spełnia swoje zadania, gdyż posiada sieć partnerów na terenie całej Polski. Zapewnia profesjonalną i rzetelną obsługę w zakresie treści dotyczących najważniejszych instytucji, oświaty (żłobki, przedszkola, podstawówki, gimnazja, szkoły średnie, wyższe oraz policealne), czasu po szkole i po pracy np. kursy, szkolenia, domy kultury, a także wypoczynku poprzez współpracę z biurami turystycznymi.

Drugim przykładem jest portal o studiach i karierze czyli http://www.korba.pl/
Na stronie można znaleźć informacje z różnych dziedzin życia, takich jak studia, praca czy kultura np.:
Najnowsze informacje, które ułatwiają studiowanie. Nowe kierunki, wydarzenia na uczelniach, pomoc ekspertów;
Zapowiedzi najnowszych wydarzeń kulturalnych. Imprezy studenckie, przeglądy filmowe, nowości płytowe;
Wszystko o studenckiej kieszeni. Najnowsze informacje ze świata stypendiów, inwestycji, podatków;
Najnowsze wiadomości o wydarzeniach na rynku pracy. Oferty zatrudnienia, propozycje praktyk, targi pracy.
Trzecią pożyteczną witryna internetową jest http://www.vulcan.pl


VULCAN dąży do tego, aby praktyczne osiągnięcia informatyki znalazły powszechne zastosowanie w szkołach z pożytkiem dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Dostarcza spójnych metod i środków wspierających prowadzenie szkoły oraz jej nadzorowanie przez organy nadrzędne.


VULCAN jest największym polskim producentem oprogramowania dla oświaty i twórcą rozwiązań wspomagających jej zarządzanie. Firma istnieje od roku 1988. Liczba klientów przekroczyła już 17 000, są wśród nich: szkoły wszystkich typów, przedszkola, wydziały oświaty, gminne i powiatowe zespoły obsługi szkół.


VULCAN założony został przez zespół nauczycieli. W tym środowisku powstaną następnie liczne programy edukacyjne dla nauczycieli różnych przedmiotów i ich uczniów. Niektóre z nich powstawać będą we współpracy z Wydawnictwami Szkolnymi i Pedagogicznymi. Prezentuje doświadczenia związane z używaniem komputera w szkole. Książka rozchodzi się w nakładzie 15 tysięcy egzemplarzy. Na bazie zespołu tworzącego programy edukacyjne i encyklopedię powstała osobna firma VULCAN MEDIA. Od tej pory całą swoją uwagę możemy skupić na tworzeniu rozwiązań usprawniających zarządzanie i administrowanie szkołą. Uruchomiona została specjalna strona poświęcona systemowi informacji oświatowej (SIO) - www.vulcan.pl/sio .
Projekt EduNet, do którego główne funkcjonalności usprawniające zarządzanie oświatą przygotowała firma VULCAN, znalazł się wśród 60 najlepszych projektów społeczeństwa informacyjnego wytypowanych na zlecenie Komisji Europejskiej w ramach projektu IANIS+.


Firma oferuje swoim klientom:
Optivum - pakiet nowoczesnych programów komputerowych wspomagających zarządzanie placówkami oświatowymi. Moduły systemu przygotowane są dla kierownictwa oraz administracji szkół, przedszkoli oraz organów je prowadzących.
Doradztwo w zakresie zarządzania oświatą - wśród odbiorców naszych opracowań są między innymi:
Sejm RP (Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży),
Związek Miast Polskich,
Związek Powiatów Polskich,
Związek Gmin Wiejskich RP.
Szkolenia w zakresie posługiwania się komputerem w zarządzaniu oświatą. Powołany przy firmie Ośrodek Doskonalenia Kadry Kierowniczej Oświaty VULCAN uzyskał liczne certyfikaty jakości szkoleń.
Konferencje poświęcone teoretycznym aspektom zarządzania oświatą.
http://www.vulcan.pl/index.html
http://www.vulcan.edu.pl/rodzice/
http://www.vulcan.pl/rodzice/inne/edukacja/index.html.

.

Wyszukiwarka internetowa Google

Wyszukiwarka internetowa Google.com zadebiutowała w sieci dokładnie dziesięć lat temu. Dzieło dwóch studentów Stanford University dziś jest ikoną Internetu, które zmieniło bieg globalnej wioski. Według danych szacunkowych, obejmuje ona swoim zasięgiem ponad 3 miliony stron WWW w ponad 30 językach.

Prawdziwa eksplozja nagród to rok 2000, w którym firma zdobywa statuetkę Webby za osiągnięcia techniczne. „We love you, Google users!” – dziękują założyciele Brin i Page. W czerwcu Google indeksując miliard stron staje się najpopularniejszą wyszukiwarką świata.
Po uruchomieniu wielu przydatnych usług (Translation, Catalogs, Google Answers), firma wyszukiwarka opublikowała serwis Google News. Oparta na prostych rozwiązaniach witryna wyświetla wiadomości z wielu serwisów informacyjnych, które są pogrupowane wg różnych kategorii. W grudniu 2003 - debiutuje Froogle, czyli „wszystkie produkty świata w jednym miejscu”. Ilość informacji, którą oferuje Internet, jest po prostu zbyt wielka, by można było efektywnie w nim szukać bez wyspecjalizowania.

Dziś Google to potęga biznesowa w skali światowej. Historia Google, tworzona na naszych oczach, dobitnie pokazuje, jak firma założona w garażu w 1998 roku stała się jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek w sieci. Firma analityczna Standard and Poor's opublikowała badania, w których stwierdziła, że poziom znajomości marki w USA deklaruje ponad 90 proc. mieszkańców tego kraju. W Polsce nieprzerwanie od wielu lat rośnie zainteresowanie wyszukiwaniem informacji w sieci za pomocą Google. Według danych firmy badawczej Gemius aż 92 proc. rynku jest obecnie kontrowane przez tą firmę.

Zastanawialiście się kiedyś nad czym będą prowadzone badania w drugiej dekadzie XXI wieku? Cóż, możemy częściowo oprzeć się na przewidywaniach Raymona Kurzweil’a. Okazuje się jednak, że popularna wyszukiwarka publikacji naukowych Google Scholar może nam dostarczyć nam o wiele dokładniejszych informacji. W jej bazie można szybko odnaleźć ponad 19000 publikacji z lat 2009-2099. Nic dodać, nic ująć! Google to zdecydowany i niekwestionowany lider na rynku wyszukiwarek internetowych!Przy okazji darmowych wyszukiwarek dla naukowców. Obok Google Scholar inną ciekawą propozycją jest Scirius. Być może tam znajdziecie to czego szukacie… choć niekoniecznie z przyszłości.

Firma Google uruchomiła nowy projekt, którego celem jest stworzenie cyfrowego archiwum artykułów prasowych z czasów, gdy nie używano jeszcze komputerów.

http://di.com.pl/news/23367,0,Google_archiwizuje_gazety.html
http://mapy.pomocnik.com/category/nauka-i-technika/
http://di.com.pl/news/23367,0,Google_archiwizuje_gazety.html
http://www.nauka.rk.edu.pl/
.
.

Serwery dydaktyczne

Serwer dydaktyczny zawierający bardzo ciekawe prezentacje z zakresu diagnostyki i terapii pedagogicznej, oraz prace na bazie różnych programów takich jak np. Adobe Photoshop, Image Ready, czy Ilustrator. Zamieszczone są tam też prace naukowe, z których każdy internauta może skorzystać uzupełniając swoje wiadomości. Więcej informacji http://www.edukacja.torun.pl/

W Internecie można też znaleźć strony poświęcone edukacji licealistó. Głównie dotyczy to przedmiotów szczegółowych, szczegółowych których to uczniowie mogą przygotowywać się do matury. http://www.maximus.pl/

Jedną z bardziej popularnych stron edukacyjnych jest http://sciaga.pl/ . jest to strona na której można znaleźć bardzo dużo gotowych prac z różnego zakresu edukacji, poczynając od szkoły podstawowej po studia wyższe i nauczycieli. Na tej stronie widnieje również informacja o udzielanych korepetycjach i ich zakresie. Oczywiście często materiały są ściągane, co oznacza, że jest to plagiat, lecz każda osoba podejmując takie ryzyko jest świadoma konsekwencji. Warto natomiast odwiedzić tę stronę, gdyż można uzyskać w niej wiele niezbędnych informacji, których często nie możemy znaleźć w miarę szybko.

Strony zawierające linki edukacyjne
.
.

W i k i p e d i a

Wikipedia jest wielojęzycznym projektem internetowej encyklopedii. Jest to największa encyklopedia dostępna w internecie. Powstała w 2001 roku, a w 2006 roku została nazwana przez tygodnik Time kosmicznym kompendium wiedzy. Wikipedia ma swoje zasady zwane Pięcioma Filarami.
Co oznacza w wikipedii słowo WOLNA encyklopedia. Otóż oznacza to, że jest ona bezpłatna, a jej treść może być w sposób dowolny kopiowana i modyfikowana przez każdego. Aby ułatwić nawigację między różnymi wersjami językowymi poszczególnych artykułów, istnieją specjalne linki interwiki

Informacja dla czytelników

Zawartość Wikipedii nie jest kontrolowana przez ściśle określoną radę redakcyjną, lecz jest tworzona przez dynamicznie i spontanicznie rozwijającą się społeczność edytorów, do której każdy może w każdej chwili dołączyć, pod warunkiem, że akceptuje podstawowe zasady jej funkcjonowania. Społeczność ta w dużym stopniu sama ustala poprzez dyskusje i głosowania, w którym kierunku podąża to przedsięwzięcie. Brak rady redakcyjnej nie oznacza jednak, że treść artykułów nie jest przez nikogo weryfikowana. Proces recenzowania, znany z papierowych wydawnictw, jest w Wikipedii zastąpiony mechanizmem ciągłego wzajemnego poprawiania błędów przez wszystkich uczestników projektów.Z drugiej jednak strony Wikipedia w porównaniu z tradycyjnymi encyklopediami znacznie szybciej reaguje na zachodzące w świecie zmiany. Dzięki możliwości szybkiego edytowania można w niej modyfikować artykuły dotyczące bieżących wydarzeń w chwilę po ich wystąpieniu. Ponadto dzięki temu, że nowe artykuły są pisane spontanicznie przez osoby zainteresowane ich tematyką, w Wikipedii można często znaleźć opisy zagadnień, które są całkowicie pomijane przez tradycyjne encyklopedie. Dlatego opracowane w Wikipedii hasła mogą bardziej przypominać artykuły na dany temat niż podawać suche dane.

Teksty pomocne przy eksplorowaniu Wikipedii można znaleźć na stronie Wikipedia
Więcej informacji o wikipedii
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o Wikipedii, zajrzyj na stronę z zestawieniami statystycznymi.Możesz też zajrzeć na strony promocji Wikipedii, by dowiedzieć się, jakie kroki podejmuje społeczność wikipedystów, aby ją propagować.


Wikipedia to tak zwana wolna encyklopedia. Jest to strona poświęcona nauce, technice, matematyce, kulturze, sztuce, społeczeństwu, geografii, historii, biografii. Zawiera również rocznuki, kalendarium i archiwa. Wikipedię każdy może redagować.
W wikipedii dostępnych jest więcej kategorii: indeks haseł, kategorii i bigrafii. Jest opisana niemal każda dziedzina wiedzy. Przedstawione są również tablice. Wikipedia dostępna jest w różnych wersjach językowych. Możemy też zobaczyć statystyki do prasy.
Wikipedia posiada już 560 963 hasła.
Wikipedia posiada też swoje siostrzane projekty:





WIKIPEDIA

.

e - L e a r n i n g

Uczenie na odległość (distance learning) zostało wynalezione prawie 100 lat temu. W początkowym okresie polegało na przesyłaniu pocztą materiałów szkoleniowych, ćwiczeń i rozwiązanych zadań między uczącymi się a instytucją prowadzącą kurs. Prawdziwy przełom i jak dotąd apogeum popularności uczenia na odległość, nastąpił dopiero w latach dziewięćdziesiątych wraz z upowszechnieniem się Internetu. To nowe medium dało nauczaniu na dystans nowe, niespotykane dotąd możliwości interakcji i komunikacji uczącej się grupy oraz bliski nauczaniu tradycyjnemu, rzeczywisty kontakt studentów z nauczycielem prowadzącym kurs.
E-learning jest to technika szkolenia wykorzystująca wszelkie dostępne media elektroniczne, w tym Internet, intranet, extranet, przekazy satelitarne, taśmy audio/wideo, telewizję interaktywną oraz CD-ROMy.

Systemy kształcenia na odległość adresowane są do dwóch głównych odbiorców: korporacji i sektora edukacyjnego. Korporacje chcą wykorzystać systemy nauczania rozproszonego do realizacji swoich programów szkoleniowych, obniżając zarazem koszty szkoleń oraz zwiększając ich dostępność. Instytucje edukacyjne (szkolnictwo wyższe, dostawcy usług szkoleniowych) upatrują w tych systemach możliwości poszerzenia rynku i obniżenia kosztów oferowanych programów edukacyjnych.

Oczekiwania klientów w stosunku do systemów nauczania na odległość są dość zróżnicowane. Jedni najbardziej cenią sobie dostępność i elastyczność narzędzi asynchronicznych, dla innych ważniejsze jest prowadzenie szkoleń w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem interakcji i synchronicznych metod prezentacji. Najbardziej efektywną metodą kształcenia jest, jak wynika z badań, szkolenie w grupie pod kierunkiem instruktora. Fakt ten znany jest producentom oprogramowania, tak więc zarówno systemy kształcenia synchronicznego, jak i asynchronicznego opierają się na pracy w grupach studentów. Pozwala to na stworzenie warunków kształcenia bardzo zbliżonych do panujących w klasycznych salach lekcyjnych, do których wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni.

Rozwiązania synchroniczne, zwane także rozwiązaniami "czasu rzeczywistego", pozwalają uczestnikom kursu oraz nauczycielowi komunikować się swobodnie, tak jakby siedzieli obok siebie w jednym pomieszczeniu. Produkty wykorzystują przeglądarki internetowe i zawierają zwykle wbudowany, bazujący na Voice over IP mechanizm komunikacji głosowej, wspólny dostęp do aplikacji oraz mechanizm synchronizujący przeglądarki uczestników kursu. Przeglądarka pełni także rolę tablicy.

Zasadniczą zaletą e-learningu jest fakt, iż uczący się sam decyduje o czasie, który poświęca na zdobywanie wiedzy, tempie nauki i rodzaju kursu. Metoda ta dobrze się sprawdza podczas przygotowań do egzaminów umożliwiających zdobycie certyfikatów na przykład producentów oprogramowania (Microsoft, Oracle, Novell) lub sprzętu (Cisco Systems). Często też jest stosowana w korporacjach udostępniających bazy wiedzy wszystkim pracownikom, którzy mogą dokształcić się z dowolnej dziedziny wiedzy przydatnej na danym stanowisku pracy.

Zalety e-learningu doceniły zarówno wielkie korporacje, jak i uznane stacjonarne placówki uniwersyteckie, jednak powody, dla których te organizacje postawiły na e-lear-ning, były nieco odmienne. Wielkie firmy zazwyczaj szybko wprowadzają nowe technologie. Spowodowane jest to dążeniem do zwiększenia wydajności pracy i redukcji kosztów, po to aby zwiększyć zysk firmy. A w ograniczaniu kosztów i podnoszeniu kwalifikacji pracowników e-learning sprawdza się doskonale.


Moda na wszelkiego rodzaju portale wertykalne nie ominęła także sfery uczenia. Na wyróżnienie zasługują portale (learning portals): Campus Pipeline utrzymywany przez SCT, Blackboard 5 Enterprise oraz Jenzabar.

Na studia idzie coraz więcej ludzi, a sale wykładowe nie są z gumy, więc uniwersytety coraz częściej proponują studentom część zajęć w formie elektronicznej. Oszczędzają na tym wszyscy. Uczelnia nie musi inwestować w kolejne budynki ani ich wyposażać. Naukowcy nie tracą czasu na opowiadanie przez kilkanaście godzin w tygodniu tego samego, tylko zespołowo opracowują program przedmiotu i mogą się skupić na pracy naukowej. Wyniki tej pracy mogą natomiast wzbogacić program nauczania w następnym semestrze czy roku akademickim. Z kolei student oszczędza na kosztach zakwaterowania oraz dojazdów na uczelnie. Uczy się wtedy, gdy ma czas, i może swobodnie rozplanować zajęcia.

Po dobrodziejstwa e-learningu sięgają duże firmy polskie i międzynarodowe. Pracownicy Telekomunikacji Polskiej SA korzystają z aplikacji Lotus Learning Space. Aby podnieść efektywność zajęć i zaangażowanie uczestników, niektore kursy prowadzone są w formie gier komputerowych. Również Kredyt Bank używa systemu Lotus Learning Space, który został wdrożony we wrześniu 2001 roku przez Computerland, wcześniej używający go do szkolenia swoich pracowników. W Kredyt Banku e-learning początkowo służył do egzaminowania pracowników z obsługi systemu informatycznego Profile.
Na świecie zdalne nauczanie na masową skalę wykorzystuje firma Oracle. Kilka lat temu koncern stworzył portal edukacyjny Oracle Learning Network (OLN), aby szkolić swoich pracowników w rozrzuconych po całym świecie oddziałach firmy. Dziś sprzedawane są nie tylko usługi e-learningowe oparte na OLN, ale też powstała aplikacja o nazwie iLearning, którą można kupić jako osobny produkt, dzięki czemu nie trzeba dzierżawić "kawałka" portalu OLN. iLearning w czerwcu tego roku powinien być dostępny w polskiej wersji językowej.


Czy e-learning jest uważany za lepszą technikę uczenia od standardowych wykładów? Ostatni rok pokazuje, że wiele firm, instytucji oraz szkół coraz częściej wprowadza kształcenie oparte na technologiach webowych. Nie jest to przypadek, ale świadomość większych możliwości, jakie daje kształcenie online.

http://www.learning.pl/elearning/ciekawostki.html


Dostępne są gotowe narzędzia do tworzenia kursów e-learningowych.

http://www.learning.pl/elearning/narzedzia.html